Oskarové filmy a recenze Respektu
1. 03. 2007, 0:31 · Ze života
Docela rád čtu Respekt, ovšem občas mě něco docela vytočí. Konkrétně jsem vypěnil, když jsem si přečetl dvě recenze Terezy Brdečkové. Prozrazení převážné části děje filmu, resp. klíčových dějových zlomů považuji u recenzí za těžké faux-pas. Takovým “prozrazením” se říká spoiler, a například na Wikipedii se s tímto výrazem u knížek či filmů setkáte velice často – upozorňují, že pokud budete číst dál, můžete se dozvědět víc, než chcete vědět. Ovšem recenze paní Brdečkové podobné označení nemají a přitom se jí podařilo v recenzích Královny i Posledního skotského krále vyžvanit opravdu zásadní dějové momenty zcela bez problémů – docela jsem na to čučel (a do Respektu napsal, co si o tom myslím…). A to má paní Brdečková ve svém profilu, že se živila jako filmová kritička – zdá se, že to je asi dost jiné povolání, než recenzentka. Snad by se dalo namítat, že se v obou filmech jedná o určité zpracování reálné historie – ovšem to osobně jako omluvu neberu. Prostě od recenze čekám názor, zda je film makový nebo takový, ale ne kompletní děj. Snad se paní Brdečková nějak poučí, já budu preventivně její recenze nyní číst AŽ poté co film shlédnu. Na Královnu a Posledního skotského krále jsem tak šel s tím, že mě těžko něco překvapí...
Poslední skotský král získal Oskara za hlavní (titulní) mužskou roli, kterou hraje Forest Whitaker, a vypráví příběh, která skotský lékař k africkému diktátorovi přišel. Musím se přiznat, že tento film mě až tak moc nevzal (pravda, musel jsem odejít těsně před koncem z kina, ale pointu jsem již díky zmíněné recenzi znal…), prostě mě nebavila ani jedna z hlavních postav – ani šílený diktátor, ani hloupý a drzý doktůrek. Takže osobně jsem se trošku velké popularitě filmu divil, ale ostatně já Oskary nerozdávám :).
Královna, která získala Oskara pro změnu za hlavní (opět titulní) ženskou roli (Helen Mirren), je film o týdnu po smrti Lady Di, neboli bývalé manželky prince Charlese – a o tom, jak reaguje královská rodina a čerstvý ministerský předseda Tony Blair. Tenhle film se mi naopak líbil, byť je docela dojímací (zvlášť, když zobrazuje jak královna vlastně nechápe, co dělá špatně – ona je po celý život stejná a chová se stejně, ale doba kolem ní se mění). Pojetí je velice civilní, “televizní”, až se chce říct dokumentární (část filmu tvoří dobové televizní zpravodajství a záběry), i když je pochopitelně jasné, že scénář musel být z výrazné části dofabulován podle reálných událostí – že si královna a Tony řekli právě to, co zní na obrazovce, nikdo asi neočekává. Prostě takový až “televizní” film, ale dívalo se na něj dobře.
A dvě drobnosti ohledně “časových reálií” – děj filmu se odehrává v roce 1997, ovšem královna volá z Nokie 5110 (1998) a Tony Blair z Nokie 6210 (2001) :). A jak sem hodil očko na IMDB, tak jim ještě nějaké věci unikly :).
Tak ti mam pocit, ze kralovna dostala prvni mobil mnohem pozdeji (teda, jestli ta 5110 v tom filmu byla jeji)... dokonce se o tom snad zminovala v nejakem rozhovoru ci co (od syna nebo od vnuka a ze ji s tim naucil zachazet).
— Milan Brunclik 1.3.2007 01:51 #