Čtyřnásobný Power Mac G5
21. 10. 2005, 2:43 · Nakousnutá jabka
Nové modely jsou dle očekávání osazené procesorem PowerPC 970MP, který v sobě integruje dvě jádra PowerPC, každé k tomu vybavené 1 MB L2 cache (doposud 512 kb). Jádra mají společnou sběrnici – u předchozích modelů se dvěma procesory každý měl vlastní (dvousměrnou – defacto duplexní) sběrnici, stejně tomu je i nyní, ovšem teď obsahuje každý procesor dvě jádra, takže fakticky se musí o sběrnici dělit.
Apple nabízí tři Power Macy G5 na rychlostech 2,0 GHz, 2,3 GHz a 2,5 GHz, první dva modely obsahují jeden procesor (a mají fakticky dvě PowerPC jádra), nejrychlejší stroj má procesory dva a disponuje tak čtyřmi PowerPC jádry (první “čtyřprocesorový” Mac od Apple, jenom Daystar kdysi dělal klon se čtyřmi PowerPC 604). Apple mimochodem stroje označuje podle počtu jader, takže první dva modely (s jedním procesorem, ale dvěma jádry) jsou Dual, nejrychlejší (se dvěma procesory a čtyřmi jádry) je Quad. Taktovací rychlost procesorů u nejvyššího modelu sice proti minulé řadě poklesla, ale dvojnásobný počet procesorů to vynahradí – o porovnání rychlosti s předchozími modely se zmíním za chvíli.
Další novinkou je přechod na architekturu PCI-Express (PCI-E), je tedy již opuštěna kombinace PCI-X/PCI a AGP pro grafiku (Apple nechává v nabídce 2,7 GHz Power Mac kvůli podpoře uživatelů, kteří potřebují používat PCI-X karty). To v praxi znamená, že všechny současné rozšiřující karty jsou s novými Power Macy k nepotřebě, neboť prostě je nelze do nových počítačů vložit. Naštěstí Apple například nabízí PCI-E Fibre Channel kartu a PCI-E je podporované řadou dalších výrobců, asi jen některé Mac-specialitky, jako jsou TV karty, budou chvíli nedostupné. Přechod na PCI-E je rozumný, v oblasti hi-end je to standard a dá se předpokládat, že PCI/PCI-X a AGP poměrně záhy skončí v propadlišti dějin.
Nový Power Mac obsahuje konkrétně jeden 16x PCI-E slot standardně osazený grafickou kartou, dva 4x a jeden 8x – tedy násobky základní rychlosti PCI-E. Všechny konektory jsou plné délky, lze do nich osadit libovolnou PCI-E kartu, ale nemusí být využita na plnou rychlost.
S tím se také váže podpora pro nové grafické karty – standardně jsou sice v Power Macích jen “consumer” karty postavené na čipech nVidia GeForce 6600 (6600 LE se 128 MB RAM v 2,0 GHz verzi a 6600 s 256 MB v ostatních) a je rovněž možné použít kartu s čipem GeForce 7800 GT, ale Apple také poprvé nabízí profesionální hi-end 3D řešení pro pracovní stanice, Quadro FX 4500 s 512 MB VRAM (za doplatek 1650 USD!). První tři karty mají standardně jeden klasický DVI výstup a jeden “dvojitý”, který umožňuje připojit 30” LCD displej od Apple, Quadro má dva “dvojité” DVI výstupy (a ještě podporu pro stero-brýle), takže je možné ke kartě připojit dva 30” displeje. Quadro zabírá díky mohutným chladičům i sousední PCI-E slot… Jelikož jsou všechny sloty standardu PCI-E (byť rozdílné rychlosti), je možné osadit například 4 karty GeForce 6600 a připojit tak naráz až 8 displejů, případně dvě Quadra FX 4500 a mít připojené 4 velké 30” LCD displeje..
Další novou vlastností je podpora pro paměti DDR2 na frekvenci 533 MHz (PC2-4200). Počítač má 8 slotů, maximální kapacita je 16 GB, k tomu lze používat také ECC paměti s automatickou opravou a kontrolou chyb. Paměti se opět instalují v párech. Důvodem pro použití DDR2 pamětí je pravděpodobně rychlost (byť mají větší latenci, než DDR) a také nižší spotřeba a tedy nižší vyzařování tepla.
Disky jsou samozřejmě SATA, standardně 160 nebo 250 GB, je možné osadit dva. Vypalovačka je dvouvrstvá DVD+-RW. Rozhraní jsou následující: jeden FireWire 800, dva FireWire 400, čtyři USB 2.0 (přímo na počítači), optický a analogový vstup a výstup zvuku, dvě gigabitové nezávislé síťovky (například pro lokální síť a pro připojení k Xsan metadata serveru, nebo také možno spojit do “agregovaného” připojení pro maximální propustnost do sítě), volitelně AirPort a Bluetooth. Modem již není standardně dodávám, lze použít USB modem od Apple, který se objevil s iMacem G5. K počítači se dodává Mighty mouse. Zajímavá drobnost, kterou objevili na 99mac.se – nový počítač má jiný konektor napájecího kabelu, takže běžný napájecí kabel do něj nelze připojit, pouze proprietární Apple kabel. Ach jo.
To je snad vše z technických parametrů, ceny jsou 1999, 2499 a 3299 USD (top model je proti původní ceně 2,7 GHz dražší o 300 USD), pomalejší modely se již dodávají, čtyř-jádrový (dvouprocesorový) model se bude dodávat až v listopadu. Pokud by se někdo chtěl plácnout přes kapsu, tak plně vybavený stroj (16 GB ECC paměti, 1 TB disky, nVidia Quadro FX 4500) přijde na 17 724 USD.
A reálné rychlosti?
Apple má na svém webu tradiční porovnání se staršími počítači a tvrdí, že nový čtyřprocesorový stroj je v některých operacích skoro o 80% rychlejší, než dosavadní nejrychlejší model dual 2,7 GHz, samozřejmě záleží na použité aplikaci. Nárůst je rozdílný i u různých operací v rámci jedné aplikace, například export videa do MPEG-2 ve standardním rozlišení (PAL) z FinalCut Pro 5 byl rychlejší o 60%, ale jen o 22% u HD rozlišení – zajímavé. Největší nárůst zaznamenaly After Effects a Xcode.
Na webu je již i test z Xbenche, a z výsledků mám pocity smíšené (samozřejmě to nelze brát jako 100% údaje…). Dvoujádrový stroj na 2,3 GHz vychází sice jako rychlejší, než 2,5 GHz Power Mac se dvěma procesory, ale především díky rychlejší paměti. Pokud se podíváme na jiné testy z Xbench.com, je nový dvoujádrový procesor o kousíček pomalejší, než dva normální procesory na stejném taktu, tedy alespoň dle testů přes Xbench.
Jsem proto osobně docela zvědavý, jak dopadne porovnání stejných kmitočtů v praktických testech, zda rychlejší paměti vyváží o kousíček pomalejší procesor. Mohlo by se totiž stát, že se vyplatí koupit starší model na 2,7 GHz (dražší o 300 USD) než novější na 2,3 GHz.
Není pochyb o tom, že čtyřjádrový stroj je pořádný “macek” a jeho parametry jsou dobré (zvlášť s profi grafickou kartou), i když některé rozdíly v testech mě docela matou – například zmíněná rychlost exportu do MPEG-2 u SD a HD rozlišení. U dvou pomalejších modelů jsem zatím trochu rozpačitý, možná mě přesvědčí praktické testy, nejsem si prostě zatím jist, že novinky znamenají nějakou výraznou změnu.
Mimochodem, napadá mě, že Apple snad neuvádí nové stroje s architekturou PCI-Express jen pro jednu generaci – pro mě je to nápověda, že ještě nějaká další generace nás čeká.
dobrou ..)
— micker 21.10.2005 03:24 #
Nebude to spíš vínem, ten tekutý písek?
— Roman Šula 21.10.2005 04:57 #
— JazzBoo 21.10.2005 08:19 #
— ondra 21.10.2005 09:25 #
Eh? Měl jsem za to, že PCI-X = PCI eXpress = PCI Express = PCI-E. Nebo se pletu? (To že zmizel AGP port je jasné, ale to se snad zbývajících pozic nijak netýká, ne?)
Mimochodem, napadá mě, že Apple snad neuvádí nové stroje s architekturou PCI-Express jen pro jednu generaci – pro mě je to nápověda, že ještě nějaká další generace nás čeká.
Myslíš tím další PPC generace, nebo další PCI-E generace? Vzhledem k tomu, že všechny stroje z Wintel světa už se také vyrábí s PCI-Express, tak snad není jediný důvod, proč by Apple nemohl ve svých Intel-PowerMacích používat PCI-E mnoho dalších let, ne?
— zzen 21.10.2005 10:45 #
— AndroidCZ 21.10.2005 10:53 #
— Roman Šula 21.10.2005 11:02 #
Myslim tim dalsi PPC generaci, nebot s prechodem na intel se budou pouzivat zcela jine chipsety etc. takze velka vetsina dosavadniho vyvoje pujde do stoupy.
— Martin Ler 21.10.2005 11:17 #
— zzen 21.10.2005 11:20 #
— zzen 21.10.2005 11:22 #
ad kompatibilita karet – who know, mozna to fungovat bude, priznam se ze nevim cim presne jsou specificke karty pro Macy proti PC verzim – zda je to nutnosti podpory pro OF, ci cim – tedy cim se ta ROM vlastne lisi. takze je mozne ze s prechodem na novou hw zakladnu se tohle taky bude muset zmenit.
— Martin Ler 21.10.2005 12:01 #
vs.
PCI-E
;)
Jinak se dá najít srovnání na serverech jako pctunnig.cz a svethardware.cz.
Pro PCI-E nejsou karty z jediného a prostého důvodu: PCI stačí! Zatim. Tento krok Applu by snad mohl výrobce donutit konečně přejít na výrobu nativních PCI-E karet, aspoň s ratingem 1x, které jsou i tak mnohem rychlejší než klasické a mnoho let staré PCI.
— soundake 21.10.2005 13:20 #
PCI – Expres je standard stanovený konsorciem Intel, AMD, Microsoft, Dell a HP. Jedná se o sériový přenos dat oproti paralelnímu přenosu dat u PCI, PCI-X sběrnic. Protože z hlediska přenosových rychlostí PCI a PCI-X již zejména v servrové oblasti nevyhovují, proto byl vyvinut standard PCI-Expres.
PCI je PCI-Bus I a PCI-Bus II o šířce bitů 32 pracují s taktovací frekvencí 33 MHz, potom výsledná šířka pásma vychází na 127,2 MB/s. Na proti tomu PCI-X version 1.0 až 3.0 pracují o šířce 64 bitů s maximální taktovací frekvencí 133 MHz, potom při technologii Double-Data-Rate múžete vyždímaty PCI-X technologie max. 3970 MB/s. PCI -Expres její výhoda spočívá ve škálovatelnosti, podle potřebné šířky pásma je totiž možné paralelně zapojit na jednom portu více linek. Minimální konfigurace s jednou linkou dosahuje 250 MB/s srovnej s PCI – Expres 16x pro grafickou kartu tj 3730 MB/s. AGP 8x slot má maximální šířku pásma 1990 MB/s. Musíme si uvědomit taky, že se nejedná jen o slot, ale o architekturu celého bordu obsahující PCI-Express Bridges s technologiemi Advanced Switching,Data Link Layer apod.PCI – Expres obecně může dosáhnouti přenosové rychlosti až 9530 MB/s. Nesporná výhoda slotu PCI-Expres je nesporná v rycholsti přenosu dat oproti stávajícím standardům PCI, a PCI-X.
— antonín 21.10.2005 14:59 #
Antonín Berger
— antonín 21.10.2005 15:15 #
— antonín 21.10.2005 15:33 #
Jo, a kdyz jste takovy stoura, tusite, v cem PRESNE se lisi grafiky pro Maca a pro Intel? Tedy, v cem je ten firmware jiny? bohuzel jsem zatim na vysvetleni nenarazil, zda to je kvuli architekture v kombinaci s OpenFirmware, ci cim.
Prave proto, ze museli udelat novy board si myslim, ze ho jen ta nezahodi a jeste nas nejaka revize Power Macu ceka. JInak pro ty low konfigurace je asi zajimavejsi rychlejsi pamet…
— Martin Ler 21.10.2005 15:39 #
mam pocit, ze akosi pri tych vsetkych novinkach zapadla prachom tema OS X 10.4.3, ktory mal opravit niekolko stoviek bug-ov a mal byt povodne zverejneny v septembri… mame zaver oktobra a update nikde…
— jablcko 21.10.2005 20:52 #
Velmi se rychle prosazuje PCI-Expres v grafických kartách kde AGP 8x nestačí výkonově. Dále v servrových systémech, kde vládne PCI-X se PCI-Expres hůře prosazuje, ale to je otázka času jako přechod z PATA HDD na SATA HDD. Například japonský Canopus nejdříve vyráběl HW střihové karty do PCI a letos na jaře do PCI-X 64bit 66MHz slotu. Je to prostě vývoj, kterého se drží i Apple což je potěšitelné. Já třeba již vůbec nepoužívám PATA HDD (ATA66,ATA100,ATA133), ale SATA-I nebo už SATA-II nejlépe WD Raptory.SCSI disky jsou pořád velmi drahé. Všechno je o výkonu a přenosových rychlostech. Je to jako přechod od single procesorů v jednom technolog. pouzdře k více procesorům v jednom technolog. pouzdře. U procesorů se to točí o výkonu na Watt. Protože procesory Intel strašně topí a má-li se jít s výkonem nahoru potom jediná cesta jsou více jádrové procesory v jednom technolog pouzdře. Pentium 4 jsou již pasé, protože Intel pět let vyvíjí novou architekturu procesoru, kdy nové procesory(pro desktopy Conroe) mají býti ve 4Q roku 2006 až bude dostavena nová fabrika. AMD také staví resp dokončila novou fabriku u Drážďan.Všichni přecházejí na 65nm technologii.
Já si osobně myslím, že je to poslední upgrade G5 na platformě IBM. Přeci se ví, že IBM má finanční problémy. A nejsem si jistý zda má v současné době technický potenciál něco vyvíjet dál.
Antonín Berger
— antonín 21.10.2005 22:57 #
— jakubt 21.10.2005 23:12 #
Netreba zabudat, ze stale maju velky potencial a v tom je ich sila, ako aj nedavne otvorenie architektury Power odbornej verejnosti z oblasti vedeckeho vyskumu.
Kazdopadne IBM nema problem i ako velky moloch rychlo sa preorientovat len na sluzby + vyvoj a odpredaj licencii.
— Jozo Remen 21.10.2005 23:13 #
domnívám se, že na úrovni hardwaru se musí dodržet určitý standard pro PCI-Expres slot a to platí pro všechny platformy. Potom je to na ovladačích s jakým OP karta bude pracovat a na jejím Frimware. Myslím, ale nevím to určitě, že mezi grafickou kartou pro Appla nebo bord Intel, AMD apod. nebude podstatný rozdíl. Rozdílné budou Firmware obou karet a ovladače. Například do G5 šlo namontovat jakoukoli DVD-RW mechaniku třeba Sony. A tyto mechniky bezproblémů vypalovaly programem od fy.ROXIO.
Antonín Berger
— antonín 21.10.2005 23:16 #
Velmi bych prosil abyste se podíval na testy konsorcia SPEC org, kde nechávají význačnější výrobci testovat svoje výrobky. Přesněji co dává na testy čtvrtletně IBM, DELL, HP, SUN, SIGI, Supermicro, Bull, Intel, Fujitsu Simens atd. atd., je to poučné co osazuje zejména do svých serverů IBM. Víte kolik stojí Power G5+? Jednoprocesorová mašina začíná od 3100 USD výše a končí někde na 25000 USD. Srovnejte si výkon na dolar. Řekněte mi co připravuje nového IBM, nemyslím tím procesory pro herní konzole SONY a Microsoft. SIGI jako svůj hit montuje do svých pracovních stanic Opterony od AMD. Ještě bych chtěl říci, že IBM procesor PowerG5+ je něco úplně jiného než procesor Power PC 970 FX či MP montovaný do Applů to snad víte. IBM dodává Clustry (viz.např. Barcelona Španělsko), ale tyto dodávky jej nemohou uživit, to je třešnička je živí dodávky běžně cenově dostupných serverů. IBM má finanční problémy, zbavila se výroby desktopových počítačů zeštíhluje pracovní místa.
Antonín Berger
— antonín 21.10.2005 23:47 #
The scene includes 244,000 polygons with 8 sample antialiasing and 200 indirect rays.
– dual 2.5 G5: 38 seconds
– quad 2.5 G5: 17 seconds
link:
http://forums.luxology.com/discussion/topic.aspx?id=3717&page=0
jk
— jk 22.10.2005 01:11 #
Dalej, tento procesor ma momentalne absolutne najvyssi vykon v databazovych transakciach, ktory este nejaku dobu nebude prekonany. Zdoraznujem, IBM zije zo sluzieb a svojich serverov, tam im dlho nik konkurovat nebude. Ak myslite, ze viac nez polovica superpocitacov od IBM v rebricku Top 500 nie je pre tuto firmu zaujimava, nuz potom neviem co.
Opat, taketo riesenia si vyzaduju kompletny servis, proste sa jedna o riesenia na kluc, nie „Janko vystaval v garazi". Dalej su to obrovske zakazky do statnej spravy atd.
Tu este IBM dlho ostane. Zbavili sa desktop segmentu, lebo ten bol pre nich stratovy. Kazdopadne je to len rok, na buduci sa uvidi, ci sa setrenie a cut-off vyplatilo. Opakujem, IBM prezije a nic im nehrozi, akurat sa zacnu orientovat este viac na komplexne riesenia nez doteraz. Dnes uz firmy nezivi predaj, ale sluzby, know-how a riesenia na zakazku (byt nech su sebedrahsie)
— Jozo Remen 22.10.2005 11:54 #
PCI Express is intended to be used as a local interconnect only. As it is based on the existing PCI system, cards and systems can be converted to PCI Express by changing the physical layer only – existing systems could be adapted to PCI Express without any change in software.
— zzen 22.10.2005 13:25 #
PCI devices are plug and play. The system firmware examines each device’s PCI Configuration Space and allocates resources. Each device can request up to six areas of memory space or I/O port space. They can also have an option ROM that can contain executable x86 or PA-RISC code, Open Firmware or an EFI driver.
T.j. předpokládám, že Mac PCI-E karty mají na sobě Open Firmware driver, kdežto x86 karty mají “executable x86 code”. Možná budou moci existovat hybridní karty s obojím (v přechodové fázi).
— zzen 22.10.2005 19:28 #
— Martin Ler 22.10.2005 23:24 #
Ale je tu pár zádrhelů. Jednak jsou to Apple-specific věci typu dual-DVI pro 30” Cinema Display, ale hlavně fakt, že Apple sám údajně píše drivery na karty (t.j. nepíší je výrobci), zatímco u Windows prostě píšou drivery s podporou DirectX. Tohle u Maca chybí...
— zzen 24.10.2005 00:41 #
— Martin Ler 24.10.2005 02:30 #
— Radek Hulán 24.10.2005 15:52 #
— Brano 24.10.2005 16:19 #
Jak já to chápu, tak dokud Apple nebude mít silnou, kvalitní a veřejnou sadu API pro psaní 3rd-party driverů pro OS X, tak s grafickým after-marketem moc nepočítej.
— zzen 24.10.2005 21:52 #
— zzen 24.10.2005 21:58 #
— Milos1 24.10.2005 22:42 #
— vivaldi 24.10.2005 23:51 #
— jb 25.10.2005 11:07 #
Jinak teda je otazka kdo to o ty vyhodnosti tvrdil – clovek (i ja) ma nekdy tendenci tem anglickym forum nejak vic verit jen proto, ze je “to napsany anglicky”. Bohuzel ale gear, kterej tady ma jen clovek co se aspon minimalne vyzna, ma v US/Australii/kdekoliv i clovek, co strka kytaru do sluchatkovyho vystupu a vzteka se ze je to rozbity.
OT – Kdyz prestanu odpovidat a budu nesouvisle pokracovat v tematu: zrovna vcera jsem procital fora lidi, co instalujou ukradenej OSX na PC a jimalo me zoufalstvi. Kazdej chytrej jak radio, ale byli se schopny do krve hadat, ze maji kreknutej Logic Pro – coz je nesmysl, existuje pouze patch, co prepise v menu Logicu Express skoro vsechny napisy na “Logic Pro” – coz jeden vasnivy “diskuter” nechtene potvrdil skrinsotem:) Ctu hodne diskuzi o Logicu a podobni lide tam bohuzel tvori vetsinu prispevatelu – neverim tam vubec nicemu, co si nemuzu vyzkouset i sam.
— zelenycaj 29.10.2005 13:22 #
— prase 6.10.2006 12:11 #
— prase 6.10.2006 12:11 #
— prase 6.10.2006 12:12 #