Deset let BeOS

9. 10. 2005, 2:46 · Nakousnutá jabka

ikonkaJak si všimli na OSNews.com, před deseti lety (počátkem října 1995) byl po 5 letech vývoje uveden BeOS a hardwarová platforma BeBox – v té době velice nadějné dítko, spojující moderní a výkonný operační systém s poměrně levným počítačem, osazeným dvěma procesory PowerPC 603 (což dle Motoroly vlastně ani nešlo – viz odkazy). BeOS byl “Media OS”, zaměřen především na audio/grafiku/video, měl poměrně zajímavé rozhraní a technické parametry, a kupodivu to nebyl UNIXový systém (byť používal řadu podobných principů a byl kompatibilní s POSIX, takže mnoho UNIXových programů fungovalo – například přímo v systému byl bash). Zajímavé také bylo, že BeOS podle tehdejších ohlasů využíval sílu procesorů PowerPC mnohem lépe než Mac OS a na Macích běžel mnohem lépe, než standardní systém – protože sebou netáhl zpětnou kompatibilitu se staršími systémy. Mimochodem, původně měl BeBox používat obskurní procesory Hobbit od AT&T. Existoval také (asi jediný) prototyp se čtyřmi procesory PowerPC 604e.

Zakladatelem firmy Be byl bývalý pracovník Apple, Jean-Louis Gassée (JLG) a firmou prošla celá řada bývalých nebo i současných pracovníků Apple (a i Nextu) – v Apple například pracuje Pavel Císler, který vytvořil Tracker, “Finder” BeOS. Nyní se věnuje – Finderu ;).

Bohužel Be nebyl schopen konkurovat jak Microsoftu a PC, tak Apple a Macům. Be se koncem roku 1996 vzdalo vývoje hardware (počítačů se celkem prodalo asi 1800, hlavně vývojářům – mám pocit, že nějaký měl i Jarek Zapletal) a chtělo produkovat BeOS pro Macy a klony Maců, a zároveň se JLG snažil BeOS prodat Apple. Jak to dopadlo víme – Apple v prosinci 1996 koupil Next, jelikož JLG měl naprosto nereálně požadavky, k tomu za nekompletní systém. K tomu Apple zařízl někdy v roce 1997 další výrobu klonů a rovněž neumožnil, aby BeOS běžel na nových strojích s PowerPC G3.

To vedlo k odchodu BeOS na klasická PC s Intelem, kde si systém sice získal určitou popularitu (zvlášť zdarma dostupnou “osobní” verzí), ale nestačilo to na přežití. S počátkem 21. století se začal psát konec Be, Inc. – firma prodala veškerý vývoj firmě Palm a poslední oficiální verzí BeOS se tak stal BeOS R5 z roku 2000.

Ovšem tím “život” BeOS neskončil. Systém si získal popularitu a své fanoušky, a ti se rozhodli ho “oživit” – vytvořit defacto kopii BeOS, nejdříve pod názvem OpenBeOS, nyní Haiku – plně zdrojově i binárně kompatibilní s BeOS R5. To dělají na základě dostupné dokumentace API a jedná se o proces poměrně zdlouhavý, přiznám se, že mi není jasné, v jak použitelném stavu nyní OS vlastně je – podle všeho se někdy v průběhu léta podařilo rozchodit grafické rozhraní a Tracker. Mimochodem, systém se jmenuje Haiku podle specifické japonské poezie, v jejímž stylu byly napsané chybové hlášky v BeOS.

Druhým pohrobkem s poněkud divným pozadím je produkt německé firmy yellowTAB, systém ZETA. Ten podle všeho pochází z dále vyvíjených zdrojových kódů nikdy neuvedeného BeOS R5.1. Jelikož firma začala ZETU prodávat, dá se předpokládat, že má práva k použití zdrojových kódů (nikoliv značky), i když na internetu se o tom docela divoce debatuje a firma sama se k tomu příliš nevyjadřuje. Existují názory, že firma měla dohodu ještě s Be, Inc., v recenzi Ars Technicy je zase informace, že práva odkoupili od Palmu – kdo ví.

ZETA byla uvolněna v létě tohoto roku a prodává se za 129 USD/99 Euro – což mnoha fandům BeOS, který byl v jedné ze svých podob zdarma, leží v žaludku, spolu s nejasným pozadím využití systému. ZETA je pouze pro x86 a je binárně kompatibilní s BeOS – aplikace by měla běžet i na ZETA. Problematická je podpora v oblasti nových aplikací – vývoj pro BeOS není moc aktivní, a tak se dá portace Firefoxu považovat asi za docela pěkný úspěch. ZETA tak má zatím podobný problém jako původní BeOS – sice pěkný a velmi efektivní systém, ale dost malá softwarová podpora, a to jak v oblasti aplikací, tak ovladačů pro různý hardware. Systém tak má relativně omezené využití, například jako internetový terminál a podobně, ale pro rozsáhlejší práci asi prostě nelze použít. Je tedy otázka, kam bude BeOS obecně směřovat – zatímco počáteční koncept velice multimediálně zaměřeného BeBoxu a BeOSu byl ve své době poměrně jedinečný, dnes v této oblasti nemůže ZETA/Haiku ani omylem konkurovat Windows, natož Mac OS X. Rychlost systému je sice příjemná, ale systém bez aplikací je nepoužitelný. Mimochodem, v září byla uvolněná také demoverze ZETA na CD, které se přikládá k magazínům v Německu nebo Japonsku…

Na závěr pár odkazů pro vaše samostudium :)
O uvedení BeBox/BeOS
Fotky z uvedení BeBox/BeOS
Historie BeBox (zde najdete mnoho dalších informací o BeOS a BeBox¨
Rozhovor s JLG z prosince 1995
Jak v Be vyřešili problém s absencí podpory víceprocesorového zapojení PPC 603
Plán Bé – článek vychvalující BeOS jako nástupce Mac OS, psaný v době vrcholícího souboje Be vs. Next
Další střípky kolem Be
Haiku OS
HaikuNews – novinky kolem Haiku
yellowTAB – přímý následník BeOS, mimochodem na webu nemají asi jediný screenshot systému
Recenze yellowTAB ZETA na Ars Technica – srpen 2005

Trvalý odkaz na tento příspěvěk

  1. BeOS opravdu úplně mrtvý nebude. U statistik teď už nevím jakých stránek jsem narazil na několik přístupů z BeOS a i OS/2. A z nedávné doby.

    Roman Šula    9.10.2005 09:58    #

  2. Ach to nedělní ráno, udělat chybu hned ve vlastní webové adrese.

    Roman Šula    9.10.2005 11:10    #

  3. Roman Sula: ja nevrdim ze je uplne mrtvy, ale ze ma pomerne omezene vyuziti…

    Martin Ler    9.10.2005 11:41    #

  4. Samozřejmě, pokud nejsou aplikace, tak i sebelepší systém má omezené využití. Tak na korespondenci a brouzdání po netu. Zrovna tak netuším, jak je to dnes s OS/2, oficiálně byl ten systém taky ukončen.

    Roman Šula    9.10.2005 11:51    #

  5. OS/2 sa ale stale dost pouziva vo vnutropodnikovom nasadeni, hlavne bankove systemy apod.

    — Jozo Remen    9.10.2005 12:58    #

  6. Aha, tak to není můj obor, v žádné bance mě ještě nikdo ke komplu nepustil. Ani se nedivím.

    Roman Šula    9.10.2005 13:00    #

  7. Stačí se podívat na statistiku návštěvnosti malérových stránek za letošní rok :)
    http://navrcholu.cz/Statistika/70649/2005/operacni-systemy-rodiny/

    — malej    9.10.2005 13:26    #

  8. Pekný článok. Nepochybujem, že by som podobnú históriu nenašiel aj na linkovaných článkoch, ale tu u teba to je prehladne zhrnuté a nemusím nikam inam :)
    Práve takéto články mi chýbaju na mujmacu…

    karibu    9.10.2005 16:38    #

  9. malej: wow ;) Chodi sem trikrat vic uzivatelu OS/2 nez BeOS ;))

    Martin Ler    9.10.2005 18:31    #

  10. Statistika:
    Teda, jenom necela 4%? Tucnaci asi jablka nejedi…

    Musim sem chodit casteji! :-)

    — Tomas Blaha    9.10.2005 20:26    #

  11. Tučňáci raději masíčko…

    Roman Šula    9.10.2005 20:53    #

  12. #11: cerstve masicko .org

    Modrak    9.10.2005 21:44    #

  13. Masíčko k obídku, ale jablkem před spaním neduhy zaháním.

    Roman Šula    9.10.2005 21:58    #

  14. já před spanim zavíram wokenice :-)

    — krtek    9.10.2005 22:07    #

  15. wokenice já raději ani neotvírám, mohlo by mi to poškodit zrak

    Roman Šula    9.10.2005 22:25    #

  16. Whoa, BeOS… Taky na nej vzpominam…
    Cupr clanek, ach ta nostalgie. No nic du prolizt linky dole a uronit par slz.
    Hm, ale jo…. BeOS nikdy neumre ;o)

    shod4n    11.10.2005 04:03    #

Související články