Stopařův průvodce po Galaxii. Cože?

22. 06. 2005, 1:51 · Ze života

ikonkaPřiznám se bez mučení, žádný vtipný titulek mě nenapadl, smůla.

Stopařův průvodce po Galaxii (tehdy vydaný spolu s Restaurantem na konci vesmíru) se stal za doby mého mládí (no dobře, dospívání :) legendou. Částečně díky tomu, že prostě je neuvěřitelně vtipný, a to i když nosíte digitální hodinky, a zčásti proto, že byl naprosto a zcela nedostupný. Kradl se z knihoven. Nevracel se. Dražil se za šílené částky.

První deziluze přišly ze samotného zakončení pětidílné trilogie (nebo třídílné pentalogie?), kdy měly další díly poměrně sestupnou kvalitu. Případně se prostě příliš vzdálily tomu, jaké byly první dva díly.

Druhá deziluze byly některé české vydavatelské pokusy. Přiznám se, že jsem příliš velký sklerotik na to, aby mě popudila změna jména Zaphoda Beeblebroxa, což se prý přihodilo, přežil jsem to, že v podstatě každý díl vyšel u jiného vydavatelství a podle toho to vypadalo, ovšem nakrkl mě vydavatelský pokus Hynka – knížky (první dva díly) byly hnusné, na špatném papíru a podobně. Na jednom Světu knihy jsem se s panem vydavatelem zhádal…

Proti tomu je poslední vydání všech pěti dílů v Argu docela pietní, i kdyz také bych měl nějaké připomínky.

No a třetí deziluze přišla po návštěvě kina. Ne, nešel jsem na film s velkým očekáváním, to naštěstí ne. Přesvědčil jsem dokonce Péťu, aby si přečetla první díl, což tvrdí, že byla chyba.

Ten film je prostě příliš… jiný. Ano, Franta Fuka má ve své recenzi pravdu, že ono to asi moc lépe ani udělat nešlo, protože příběh, pokud vlastně nějaký kniha má, je roztažený přes tři díly. Ale přesto… některé věci bych si dokázal představit jinak. Například Srdce ze zlata, které má vypadat jako tretra, je prostě KOULE. Dvouhlavý Zaphod? Maškara… Hlavně je dost posunuté jednání postav, zatímco v knížce je Zaphod svou vlastní obětí, ve filmu naopak ví dobře kam míří. Nepochopil jsem význam scény se zachraňováním Trillian. Dráždilo mě, že část filmu vypadá jako retroseriál z 80. let, a část poplatná roku 2005. Na druhou stranu, Marvin se v této podobě líbil velmi. Hlava velká jako planeta…

A pointa a happy-end, který film má? To už možná raději ty teorie s paralelními vesmíry.

A nejsem si jist, že se mi líbilo zpracování samotného Průvodce ve filmu. Ano, bylo to vcelku pěkné a neuráželo, ale čekal jsem přece jen něco jiného.

A o tom to asi je, o nesplněných očekáváních. O tom, jak se dokázala fantazie rozletět vesmírem a představovat si ty nejšílenější věci, které Douglas Adams (mimochodem, je i spoluautorem scénáře k filmu, takže řada úprav je jeho) vymyslel. Například Húlúvú, superinteligentní odstín modré barvy… :). Cokoliv co čteme si naší obrazutvorností doplníme do toho nejlepšího širokoúhlého filmu, takže nám vůbec nevadí, že na opravdovém plátně by to prostě nemohlo takhle fungovat. To je kouzlo knih, tím jsou vzácní dobří autoři, kteří donutí zapojit naši fantazii.

Na Stopařova průvodce jsem do kina šel tak trochu z piety – protože když už někdo tuto legendu zfilmoval, tak to prostě chci vidět. Nebyl to tak úplně zcela špatný film. Ale rozhodně to nebyl ten správný film.

Trvalý odkaz na tento příspěvěk

  1. Ano, byl jsem také velmi, ne rozčarovaný, ale nasraný. To, co fungovalo v rozhlasovém a televizním seriálu, nefunguje ve filmu. Vůbec by mi nevadilo zpracování jako ze seriálů BBC osmdesátých let. Jenže ono to jaksi nefunguje. Pokus nahradit existencionalistické zamyšlení nad našimi obyčejnými životy prostřednictvím mimozemských civilizací je nahražen čím si, vlastně ničím. Podle mě to vypadá, jak když režisér a scénárista (syn Adamse) nějak nepochopili o čem to celé je.
    Jinak velmi doporučuji seriál zahraničního vysílání BBC z dob hluboké totality do ČR, který průvodce stopaře v češtině vysílal.
    Velmi povedené mi přišlo přejmenování Forda Prefecta na Laurina Klementa.
    Bohužel mi kdo si nahrávky, jak už to tak bývá, nevrátil.

    Václav Dort    22.6.2005 10:11    #

  2. Zatim se mi nestalo, ze bych ze zfilmovane knihy nebyl zklamany. A tady to musi platit mnohonasobne.

    Byl jsem zklamany i z Pana prstenu, coz je jinak velmi pekne udelany film. BTW, tezko je mohlo napadnout neco perverznejsiho, nez zfilmovat Pana prstenu (kdo cetl Tolkienovy eseje vydane u nas v Nedokoncenych pribezich, vi, o cem mluvim).

    No a zfilmovany Stoparuv pruvodce – to me narozdil od Pana prstenu ani nezajima.

    Adam Nohejl    22.6.2005 10:34    #

  3. Škoda, že se k režii nedostal Terry Gilliam. Na jeho filmu Fear And Loathing in Las Vegas jsem se bavil stejně dobře, jako když jsem četl knížku Huntera S. Thompsona.

    — punkt    22.6.2005 12:28    #

  4. Chudak Terry uz asi nestiha … moje oblibena “Dobra znameni” uz asi nikdy nenatoci … na netu je ohledne filmu obvykle neco takoveho: Release Date: Unknown; that will depend upon when/if filming eventually gets started.

    — carpucello    22.6.2005 14:55    #

  5. Vašek Dort: Ahoj!!! :)
    No a Milan Grunta je prý někam zašantročil na chatě, poslední léta je marně sháním…. Kdyby je někdo měl, dal bych za ně snad i peníze (hodně) :-)

    dk

    — David Krumphanzl    22.6.2005 15:05    #

  6. P.S. Jo a Zaphod tam byl Zephyr Beetlestein :)

    No nic…

    dk

    — David Krumphanzl    22.6.2005 15:06    #

  7. posledni odstavec me mluvi z duse.

    — micker    22.6.2005 16:40    #

  8. To: David Krumphanzl

    Ahoj,

    no dost mě to mrzí, tak aspoň vim, kdo mi to nevrátil.

    Václav Dort    22.6.2005 17:05    #

  9. ja na to ani nepujdu, snad ani na dvd si to nepujcim, odradil me uz trailer. vrele naopak doporucuju nakup stoparova pruvodce cteneho autorem na www.audible.com – je to zazitek

    xentar    23.6.2005 00:37    #

  10. Na 3Dtotal povedeny model Marvina

    — J2930    24.6.2005 13:32    #

  11. Sracka, zprznili dalsi moji oblibenou knizku. Tu scenu se zachranou Trillian jsem taky decentne nepochopila, v knizce snad nic takoveho vubec neni. Stejne jako davani Zaphodovy hlavy do “zastavy”. Naopak mi rada veci a napadu ve filmu chybela. Zasmala jsem se snad jen infantilnimu vtipku s rozmacknutym “krabem”. Pan Adams se urcite obraci v hrobe.

    — Katja    30.6.2005 21:31    #

  12. Ku stoparovej serii v kniznej podobe som sa dostal nahodou a velmi si ma ziskala, v tej dobe som netusil ze sa jedna o tak zname a oblubene dielo. Pocas citania ma prenasledovala myslienka “Take nieco sa nikdy nepodari vierohodne natocit…” a bohuzial mal som pravdu. Aj ked filmova technika a efekty su v sucasnej dobe na velmi vysokej urovni, nestacilo to na vytvorenie nadherneho sveta ktorý si citatel predstavoval pri citani knihy. Mrzi ma ze ludia ktori necitali knihu a prvy krat sa dostali k Stoparovi vo filmovej podobe nepochopia preco fanusikovia Douglasa tak ospevuju jeho dielo, “ved to je to len priemerny film, nie ?”

    — Marcel    6.7.2005 14:22    #

Související články