Jobs ohlásil, že v únoru Apple uvede SDK pro iPhone
18. 10. 2007, 1:18 · Nakousnutá jabka · Bleskovka
Na toto jsme všichni čekali, někteří v to ani nedoufali: Steve Jobs oznámil, že v únoru by měly být k dispozici nástroje pro vývoj nativních aplikací na iPhone a iPod touch – SDK (Software Development Kit).
Jelikož je v textu několikrát zopakováno “nativní”, nedává to moc prostor ke spekulacím – mělo by se jednat opravdu o binární aplikace běžící pod OS X na iPhone, tedy stejně, jako řada aplikací nyní dostupných od nezávislých vývojářů.
To je dobrá zpráva, pak jsou ještě zprávy, které mohou být špatné. Jobs napsal, že Apple chce ochránit uživatele iPhone před viry a jinými škodlivými kousky kódu. To znamená, že bude existovat určité omezené, jehož přesná podoba není zatím známa. Jobs nám trochu napověděl, když označil za dobré řešení Nokie, která nedovoluje na telefony s třetí verzi S60 instalovat aplikace bez digitálního podpisu.
U Nokie vývojáři, kteří chtějí tvořit aplikace pro telefony s S60 3rd edition, mají dvě varianty. Buď si aplikaci podepíší vlastním podpisem, ovšem potom aplikace může používat pouze část API, nemá přístup k potenciálně zneužitelným funkcím, nebo si nechají aplikaci otestovat a podepsat uznávanou certifikační autoritou – a to stojí peníze. Vývojář uvede novou verzi – zaplatí. Existuje naštěstí speciální “sponzorovaná” varianta pro freeware, ale už jen byrokratický opruz kolem toho je k nezaplacení.
Nezbývá než čekat, s čím přesně v únoru Apple přijde. Už teď je jasné, že určité omezení bude, jak přesně bude vypadat zatím můžeme jen spekulovat. Doufám, že to bude “rozumné” opatření, které nebude umožňovat Apple filtrovat nepohodlné aplikace a zároveň nebude komplikovat programování malým firmám. Ovšem když vidím snahu Apple o co nejlepší uzamčení iPhone, jsem skeptik… A také zůstává otázka, zda to vše nebude příliš vázané na iTunes Store – například aplikace bude možné jen kupovat.
Na druhou stranu, oficiální SDK znamená, že se můžeme pro iPhone dočkat opravdu zajímavých profi aplikací – firmy se s oficiální podporou od Apple vrhnou na programování, neboť to pro ně bude jistější zdroj příjmů.
Někdo v diskusi naznačil, že se jednou můžeme dočkat toho, že Jobs takto zamkne celý Mac OS X. Inu, z mého pohledu je kapesní počítač v podstatě podobný počítač jako “velký”, takže pokud nám Jobs neumožní vlastní volbu u iPhone, mohlo by ho to jednou napadnou i u Maca…
Myslim, ze certifikace “zamykani” software by pro bezne uzivatele (napr. moje mama) byla docela vyhoda. Zatim si s OS X uzivam internetu bez ruzneho malware, spyware… Ale s rostoucim podilem Aplle na trhu, zacina byt i paltforma OS X zajimavym tercem :-(.
Dovedu si predstavit vice urovni zabezpeceni, kdy bezne jdou spustit jen certifikovane aplikace. Ostatni necertifikovane pak pouze s vhodnym nastavenim systemu a “povolenim” uzivatele.
Kazdopadne i tento zpusob je zneuzitelny. I ta nej ochrana se casem prolomi…. :-/
— Stepan 18.10.2007 07:21 #
No toho OS X si užíváš i bez existence zamykacích ochran, ne?
S druhou částí souhlas – v případě necertifikované aplikace zobrazit warning a pak je to uživatelův boj. Omezování přístupu k některým funkcím API ale osobně považuju za pitomost.
Stejně bude muset existovat způsob, jak spustit necertifikovanou aplikaci s plnými právy – v opačném případě si nedokážu dost dobře představit vývoj – přece si nebudu nechávat v Cupertinu schvalovat každý build (kterých někdy vytvořím deset za hodinu). Můj odhad je, že bude existovat speciální developer verse iPhone a jeho verse OS X se bude ve velkém kopírovat ;-) Nedivil bych se ani kdyby tenhle developer iPhone byl simlock-free.
— JJ 18.10.2007 09:06 #
jj : no presne takhle to funguje u te Nokie, jak to chvalil Jobs. Kazdy build, ktery chci distribuovat (kdyz mam stesti, a akceptuje mi to self-signed certifikat, tak si to muzu vyzkouset na vlastni Nokii, jinak jen v emulatoru. Pak se to musi poslat na otestovani, zacvakat 120-150 EUR za kazdy testovany telefon (neni Nokie jako Nokie) a kdyz tam pak sam najdu nejakou chybu, tak to cele absolvuji znova. Fakt bezvadny system.
U iPhone by to mohlo byt “vylepsene” jeste o to, ze distribuce bude vyhrade pres iTunes store, a Apple bude chtit $5000 za rok za to ze si milostive vezme 50% z kazde prodane aplikace.
— cyberdog 18.10.2007 09:19 #
jj: pokud to vezeme jak to je u Nokie, tak pro vyvojare je specialni typ certifikatu, ktery si muze vygenerovat kazdy a neni tam zadne omezeni API – ale je to vazane na konkretni IMEI pristroje. Nektere betaverze jsou distribuovane timto zpusobem, kdy si kazdy kdo ji chce pouzivat musi yvgenerovat vlastni certifikat.
— Martin Ler 18.10.2007 09:29 #
tak se omlouvam, mozna mlzim, ted se snazim dohledat info ohledne te “vyvojarske certifikace” na jedno IMEI, a zda se, ze ani to neumoznuje pristup ke vsem funkcim pristroje. puf.
— Martin Ler 18.10.2007 09:56 #
Pokud jde o tu certifikaci – neni neco trochu podobneho “sandboxing” nekterych apps v blizicim se Leopardovi?
— Kichi 18.10.2007 19:14 #
Kichi: ne, ale i pod Mac OS X zacne od Leoparda fungovat certifikace… aplikace od Apple budou podepsane.
— Martin Ler 18.10.2007 19:31 #
Martin Ler: jasně, tohle jsem měl na mysli.. trochu jsem to pomotal
— Kichi 19.10.2007 22:35 #