1. no konecne martine, prima clanek, akorat nechapu proc pouzivs na clanek text ala tekuty pisky… nic prectu si to rno az se to uklidni .-)

    dobrou ..)

    — micker    21.10.2005 03:24    #

  2. pro micker:
    Nebude to spíš vínem, ten tekutý písek?

    Roman Šula    21.10.2005 04:57    #

  3. Ano, clona.

    — JazzBoo    21.10.2005 08:19    #

  4. Pěkný článek. Díky. ;-)

    — ondra    21.10.2005 09:25    #

  5. Další novinkou je přechod na architekturu PCI-Express (PCI-E), je tedy již opuštěna kombinace PCI-X/PCI

    Eh? Měl jsem za to, že PCI-X = PCI eXpress = PCI Express = PCI-E. Nebo se pletu? (To že zmizel AGP port je jasné, ale to se snad zbývajících pozic nijak netýká, ne?)

    Mimochodem, napadá mě, že Apple snad neuvádí nové stroje s architekturou PCI-Express jen pro jednu generaci – pro mě je to nápověda, že ještě nějaká další generace nás čeká.

    Myslíš tím další PPC generace, nebo další PCI-E generace? Vzhledem k tomu, že všechny stroje z Wintel světa už se také vyrábí s PCI-Express, tak snad není jediný důvod, proč by Apple nemohl ve svých Intel-PowerMacích používat PCI-E mnoho dalších let, ne?

    — zzen    21.10.2005 10:45    #

  6. zzen – ne, PCI-Expres neni totez co PCI-X. Apple stale jeste po boku novych dual-core PM prodava stary PM dual 2.7 prave jako jediny stroj s PCI-X.

    — AndroidCZ    21.10.2005 10:53    #

  7. Já myslím, že kdo má hodně peněz uložených v profi PCI kartách, asi hlavně zvukaři, tak hned tak do nových mašinek nepůjdou.

    Roman Šula    21.10.2005 11:02    #

  8. zzen: skutecne je PCI-E neco UPLNE jineho nez PCI-X (tedy z hlediska zakaznika, z hlediska vyvojaru tam tak velky rozdil snad neni).

    Myslim tim dalsi PPC generaci, nebot s prechodem na intel se budou pouzivat zcela jine chipsety etc. takze velka vetsina dosavadniho vyvoje pujde do stoupy.

    Martin Ler    21.10.2005 11:17    #

  9. AndroidCZ – to jsem pochopil už z MaLérova článku (a právě to mne překvapilo). Mohl bych se dozvědět víc o tom, čím se tedy liší? Měl jsem za to, že PCI-Express je taková PCI pozice s rychlostí 16x…

    — zzen    21.10.2005 11:20    #

  10. MaLér – díky za objasnění, nicméně dneska mám asi natvrdlý den, tak se budu ptát dál: je nějaký důvod, proč by PCI-E karta pro PPC Maca neměla fungovat v PCI-E slotu v Intel Macu? Vždyt jednou je PCI-E nějaký standard a rozhraní by mělo být kompatibilní, at už je kdekoliv, ne? Stejně jako USB, FireWire, SATA a vůbec…

    — zzen    21.10.2005 11:22    #

  11. zzen: UTFG, ja v tom taky nemam moc jasno, proste je to jina sbernice, s jinym fyzickym layerem prenosu.

    ad kompatibilita karet – who know, mozna to fungovat bude, priznam se ze nevim cim presne jsou specificke karty pro Macy proti PC verzim – zda je to nutnosti podpory pro OF, ci cim – tedy cim se ta ROM vlastne lisi. takze je mozne ze s prechodem na novou hw zakladnu se tohle taky bude muset zmenit.

    Martin Ler    21.10.2005 12:01    #

  12. PCI-X
    vs.
    PCI-E

    ;)

    Jinak se dá najít srovnání na serverech jako pctunnig.cz a svethardware.cz.

    Pro PCI-E nejsou karty z jediného a prostého důvodu: PCI stačí! Zatim. Tento krok Applu by snad mohl výrobce donutit konečně přejít na výrobu nativních PCI-E karet, aspoň s ratingem 1x, které jsou i tak mnohem rychlejší než klasické a mnoho let staré PCI.

    soundake    21.10.2005 13:20    #

  13. Trochu bych to objasnil.

    PCI – Expres je standard stanovený konsorciem Intel, AMD, Microsoft, Dell a HP. Jedná se o sériový přenos dat oproti paralelnímu přenosu dat u PCI, PCI-X sběrnic. Protože z hlediska přenosových rychlostí PCI a PCI-X již zejména v servrové oblasti nevyhovují, proto byl vyvinut standard PCI-Expres.
    PCI je PCI-Bus I a PCI-Bus II o šířce bitů 32 pracují s taktovací frekvencí 33 MHz, potom výsledná šířka pásma vychází na 127,2 MB/s. Na proti tomu PCI-X version 1.0 až 3.0 pracují o šířce 64 bitů s maximální taktovací frekvencí 133 MHz, potom při technologii Double-Data-Rate múžete vyždímaty PCI-X technologie max. 3970 MB/s. PCI -Expres její výhoda spočívá ve škálovatelnosti, podle potřebné šířky pásma je totiž možné paralelně zapojit na jednom portu více linek. Minimální konfigurace s jednou linkou dosahuje 250 MB/s srovnej s PCI – Expres 16x pro grafickou kartu tj 3730 MB/s. AGP 8x slot má maximální šířku pásma 1990 MB/s. Musíme si uvědomit taky, že se nejedná jen o slot, ale o architekturu celého bordu obsahující PCI-Express Bridges s technologiemi Advanced Switching,Data Link Layer apod.PCI – Expres obecně může dosáhnouti přenosové rychlosti až 9530 MB/s. Nesporná výhoda slotu PCI-Expres je nesporná v rycholsti přenosu dat oproti stávajícím standardům PCI, a PCI-X.

    — antonín    21.10.2005 14:59    #

  14. Ještě jednou standard PCI – Expres může pracovat na jakékoliv platformě, samozřejmě bord chipsety musejí této technologii odpovídat. Je mě jasné, že Apple musel vyvinout zcela nový bord s touto technologií, což je kvalitativní skok, který si málokdo uvědomuje. Bohužel do PCI-Expres slotu nemůžete strčit PCI kartu nebo kartu určenou do PCI-X slotu, protože by jste odpálili bord, ale fyzicky to také není možné. Chtěl bych vidět toho člověka kdo to dokáže.

    Antonín Berger

    — antonín    21.10.2005 15:15    #

  15. Například SLI chipset od NVIDIE s polu s dvěma PCX-Expres sloty 16x, které běží v režimu SLI technologie s dvěma grafickýma kartama Ge Force 6800 Ultra na bordu od Microstaru s AMD 64 FX 55 procesorem dosahuji v testech 3DMark05 9700 bodů. S jednou kartou GeForce GTX na bordu Intel s chipsetem 925 a procesorem Intel 3,71 GHz Extreme Edition v 3DMarku05 7350 bodů. Bez PCI-Expres technologie by nebylo vůbec možné dosáhnouti takových výsledků, ale hlavně AGP sběrnice by to vůbec neumožňovaly. Pro PCI-X sloty by paltilo, že by bylo možné míti dvě garfické karty, ale karty by pracovaly paralelně!!!!. To jest nepracovaly by společně na vykreslování, renderování apod. garfického obrazu na monitor.

    — antonín    21.10.2005 15:33    #

  16. antonin: a jak narocne je prevedeni stavajici PCI karty (pro vyrobce) na PCI-E? pochopil sem ze softwarove by to nemelo byt narocne.

    Jo, a kdyz jste takovy stoura, tusite, v cem PRESNE se lisi grafiky pro Maca a pro Intel? Tedy, v cem je ten firmware jiny? bohuzel jsem zatim na vysvetleni nenarazil, zda to je kvuli architekture v kombinaci s OpenFirmware, ci cim.

    Prave proto, ze museli udelat novy board si myslim, ze ho jen ta nezahodi a jeste nas nejaka revize Power Macu ceka. JInak pro ty low konfigurace je asi zajimavejsi rychlejsi pamet…

    Martin Ler    21.10.2005 15:39    #

  17. dobry den pan Ler, pravidelne sledujem Vas blog, ktory je rozhodne spickou, pokial ide o mac-stranky.

    mam pocit, ze akosi pri tych vsetkych novinkach zapadla prachom tema OS X 10.4.3, ktory mal opravit niekolko stoviek bug-ov a mal byt povodne zverejneny v septembri… mame zaver oktobra a update nikde…

    — jablcko    21.10.2005 20:52    #

  18. Pro Martina Lera.

    Velmi se rychle prosazuje PCI-Expres v grafických kartách kde AGP 8x nestačí výkonově. Dále v servrových systémech, kde vládne PCI-X se PCI-Expres hůře prosazuje, ale to je otázka času jako přechod z PATA HDD na SATA HDD. Například japonský Canopus nejdříve vyráběl HW střihové karty do PCI a letos na jaře do PCI-X 64bit 66MHz slotu. Je to prostě vývoj, kterého se drží i Apple což je potěšitelné. Já třeba již vůbec nepoužívám PATA HDD (ATA66,ATA100,ATA133), ale SATA-I nebo už SATA-II nejlépe WD Raptory.SCSI disky jsou pořád velmi drahé. Všechno je o výkonu a přenosových rychlostech. Je to jako přechod od single procesorů v jednom technolog. pouzdře k více procesorům v jednom technolog. pouzdře. U procesorů se to točí o výkonu na Watt. Protože procesory Intel strašně topí a má-li se jít s výkonem nahoru potom jediná cesta jsou více jádrové procesory v jednom technolog pouzdře. Pentium 4 jsou již pasé, protože Intel pět let vyvíjí novou architekturu procesoru, kdy nové procesory(pro desktopy Conroe) mají býti ve 4Q roku 2006 až bude dostavena nová fabrika. AMD také staví resp dokončila novou fabriku u Drážďan.Všichni přecházejí na 65nm technologii.
    Já si osobně myslím, že je to poslední upgrade G5 na platformě IBM. Přeci se ví, že IBM má finanční problémy. A nejsem si jistý zda má v současné době technický potenciál něco vyvíjet dál.

    Antonín Berger

    — antonín    21.10.2005 22:57    #

  19. btw. Aperture skutečně znamená clona, alespoň ve fotografii.

    — jakubt    21.10.2005 23:12    #

  20. Ja by som to videl tak, ze IBM sa viac oplati vyvijat procesory zamerane len na urcity segment a pre svoje vlastne servery/vykonne pracovne stanice (komplexne riesenia na Power).

    Netreba zabudat, ze stale maju velky potencial a v tom je ich sila, ako aj nedavne otvorenie architektury Power odbornej verejnosti z oblasti vedeckeho vyskumu.

    Kazdopadne IBM nema problem i ako velky moloch rychlo sa preorientovat len na sluzby + vyvoj a odpredaj licencii.

    — Jozo Remen    21.10.2005 23:13    #

  21. Ještě pro Martina Lera,

    domnívám se, že na úrovni hardwaru se musí dodržet určitý standard pro PCI-Expres slot a to platí pro všechny platformy. Potom je to na ovladačích s jakým OP karta bude pracovat a na jejím Frimware. Myslím, ale nevím to určitě, že mezi grafickou kartou pro Appla nebo bord Intel, AMD apod. nebude podstatný rozdíl. Rozdílné budou Firmware obou karet a ovladače. Například do G5 šlo namontovat jakoukoli DVD-RW mechaniku třeba Sony. A tyto mechniky bezproblémů vypalovaly programem od fy.ROXIO.

    Antonín Berger

    — antonín    21.10.2005 23:16    #

  22. Pro Jozo Remeňa /snad je to dobře/

    Velmi bych prosil abyste se podíval na testy konsorcia SPEC org, kde nechávají význačnější výrobci testovat svoje výrobky. Přesněji co dává na testy čtvrtletně IBM, DELL, HP, SUN, SIGI, Supermicro, Bull, Intel, Fujitsu Simens atd. atd., je to poučné co osazuje zejména do svých serverů IBM. Víte kolik stojí Power G5+? Jednoprocesorová mašina začíná od 3100 USD výše a končí někde na 25000 USD. Srovnejte si výkon na dolar. Řekněte mi co připravuje nového IBM, nemyslím tím procesory pro herní konzole SONY a Microsoft. SIGI jako svůj hit montuje do svých pracovních stanic Opterony od AMD. Ještě bych chtěl říci, že IBM procesor PowerG5+ je něco úplně jiného než procesor Power PC 970 FX či MP montovaný do Applů to snad víte. IBM dodává Clustry (viz.např. Barcelona Španělsko), ale tyto dodávky jej nemohou uživit, to je třešnička je živí dodávky běžně cenově dostupných serverů. IBM má finanční problémy, zbavila se výroby desktopových počítačů zeštíhluje pracovní místa.

    Antonín Berger

    — antonín    21.10.2005 23:47    #

  23. Narust vykonu novych PM je jiste aplikace od aplikace jiny. V Luxology treba zkusili s modo 201 tohle.

    The scene includes 244,000 polygons with 8 sample antialiasing and 200 indirect rays.
    – dual 2.5 G5: 38 seconds
    – quad 2.5 G5: 17 seconds

    link:
    http://forums.luxology.com/discussion/topic.aspx?id=3717&page=0

    jk

    — jk    22.10.2005 01:11    #

  24. Antonin: predne, jedna sa o procesor Power 5+, nie G5+.

    Dalej, tento procesor ma momentalne absolutne najvyssi vykon v databazovych transakciach, ktory este nejaku dobu nebude prekonany. Zdoraznujem, IBM zije zo sluzieb a svojich serverov, tam im dlho nik konkurovat nebude. Ak myslite, ze viac nez polovica superpocitacov od IBM v rebricku Top 500 nie je pre tuto firmu zaujimava, nuz potom neviem co.

    Opat, taketo riesenia si vyzaduju kompletny servis, proste sa jedna o riesenia na kluc, nie „Janko vystaval v garazi". Dalej su to obrovske zakazky do statnej spravy atd.

    Tu este IBM dlho ostane. Zbavili sa desktop segmentu, lebo ten bol pre nich stratovy. Kazdopadne je to len rok, na buduci sa uvidi, ci sa setrenie a cut-off vyplatilo. Opakujem, IBM prezije a nic im nehrozi, akurat sa zacnu orientovat este viac na komplexne riesenia nez doteraz. Dnes uz firmy nezivi predaj, ale sluzby, know-how a riesenia na zakazku (byt nech su sebedrahsie)

    — Jozo Remen    22.10.2005 11:54    #

  25. MaLére – citát odstavečku z Wikipedie:

    PCI Express is intended to be used as a local interconnect only. As it is based on the existing PCI system, cards and systems can be converted to PCI Express by changing the physical layer only – existing systems could be adapted to PCI Express without any change in software.

    — zzen    22.10.2005 13:25    #

  26. A další podrobnosti z Wikipedie k rozdílu mezi x86 a PPC kartami:

    PCI devices are plug and play. The system firmware examines each device’s PCI Configuration Space and allocates resources. Each device can request up to six areas of memory space or I/O port space. They can also have an option ROM that can contain executable x86 or PA-RISC code, Open Firmware or an EFI driver.

    T.j. předpokládám, že Mac PCI-E karty mají na sobě Open Firmware driver, kdežto x86 karty mají “executable x86 code”. Možná budou moci existovat hybridní karty s obojím (v přechodové fázi).

    — zzen    22.10.2005 19:28    #

  27. no, a pak teda bude vtipny, jestli vyrobci PC karet budou delat uz karty s podporou EFI… pak by konecne mohl byt treba aftermarket s grafikama rozumny – prsknes tam (do powermacu) co chces, priapdne pokud apple zacne vyuzivat PCi-E moduly i pro notebooky.

    Martin Ler    22.10.2005 23:24    #

  28. Jo, to už mne taky napadlo, že by to mohlo být fajn. V principu Apple karty nijak uzavřené držet nepotřebuje – na tomhle nevydělává – a zákazníci na tom prodělávají.

    Ale je tu pár zádrhelů. Jednak jsou to Apple-specific věci typu dual-DVI pro 30” Cinema Display, ale hlavně fakt, že Apple sám údajně píše drivery na karty (t.j. nepíší je výrobci), zatímco u Windows prostě píšou drivery s podporou DirectX. Tohle u Maca chybí...

    — zzen    24.10.2005 00:41    #

  29. zzen: no, ale to jsou drivery v systemu, ktere se zenou pres OpenGL, pokud ta karta bude umet OpenGL, neni asi duvod, aby nefungovala pod MacIntelem, ne?

    Martin Ler    24.10.2005 02:30    #

  30. Hahahahaha. To je fakt sranda to tu číst, připadám si jak v Jedličkově ústavě. Pár Apple-fanatiků, kteří NIC neví o hardware, se tu o něm baví. MOOOOOC zábavné :-)))

    Radek Hulán    24.10.2005 15:52    #

  31. Ozval sa sam najsamvacsi! Tlieskajme !!!

    — Brano    24.10.2005 16:19    #

  32. MaLér: pochybuju. OpenGL je jen jedna z věcí, které grafická karta vykonává – vlastně asi dost menšinová (i když Quartz Extreme se snaží to trochu změnit).

    Jak já to chápu, tak dokud Apple nebude mít silnou, kvalitní a veřejnou sadu API pro psaní 3rd-party driverů pro OS X, tak s grafickým after-marketem moc nepočítej.

    — zzen    24.10.2005 21:52    #

  33. Radek *****: to je dobře, že se bavíš, třeba tě to trochu povzbudí – a z tvých článků ubude zatrpklosti. Už by bylo na čase, svět by si oddechnul.

    — zzen    24.10.2005 21:58    #

  34. Hele sam Velky HuHu, nevytahuj se a z Jedlickova ustavu pozvedni „slabsi".

    — Milos1    24.10.2005 22:42    #

  35. to hulan: a co mame duleziteho vedet o HW? Vzdyt je to jen kus srotu, a o tom muzeme plkat pitomosti donekonecna. Uvedom si, ze dulezita je myslenka, a tu zadny HW nevymysli. Bohuzel, cim dokonalejsi HW, tim hur pro lidi. Az se jednou vsechny ty masiny zastavi, tak bude zle. Moc zle….

    — vivaldi    24.10.2005 23:51    #

  36. Zdravim. Zajimalo by mne porovnani nového 2.3 se starym Dual 2.5 u audio aplikaci (konkretne Logic Pro). Rika se, ze u audia jsou dva procesory vyhodnejsi… ? Diky, jb

    — jb    25.10.2005 11:07    #

  37. jb: nevim kde to bylo, asi na LUGu, nekdo se tam rozciloval proc neni k dispozici porovnani vykonostniho rozdilu u tech dualcore powermacu – bylo to teda zahy po jejich uvedeni a nekdo blizky apple tam vysvetloval, ze to nestihli, protoze lidi co na tom srovnani delali neumeli delat s Logicem :)

    Jinak teda je otazka kdo to o ty vyhodnosti tvrdil – clovek (i ja) ma nekdy tendenci tem anglickym forum nejak vic verit jen proto, ze je “to napsany anglicky”. Bohuzel ale gear, kterej tady ma jen clovek co se aspon minimalne vyzna, ma v US/Australii/kdekoliv i clovek, co strka kytaru do sluchatkovyho vystupu a vzteka se ze je to rozbity.

    OT – Kdyz prestanu odpovidat a budu nesouvisle pokracovat v tematu: zrovna vcera jsem procital fora lidi, co instalujou ukradenej OSX na PC a jimalo me zoufalstvi. Kazdej chytrej jak radio, ale byli se schopny do krve hadat, ze maji kreknutej Logic Pro – coz je nesmysl, existuje pouze patch, co prepise v menu Logicu Express skoro vsechny napisy na “Logic Pro” – coz jeden vasnivy “diskuter” nechtene potvrdil skrinsotem:) Ctu hodne diskuzi o Logicu a podobni lide tam bohuzel tvori vetsinu prispevatelu – neverim tam vubec nicemu, co si nemuzu vyzkouset i sam.

    — zelenycaj    29.10.2005 13:22    #

  38. sabaibdaidadadddd

    prase    6.10.2006 12:11    #

  39. aaaaaaa

    prase    6.10.2006 12:11    #

  40. swfafaedfe ge htdhgj jtyjtd

    prase    6.10.2006 12:12    #