1. Myslim, ze certifikace “zamykani” software by pro bezne uzivatele (napr. moje mama) byla docela vyhoda. Zatim si s OS X uzivam internetu bez ruzneho malware, spyware… Ale s rostoucim podilem Aplle na trhu, zacina byt i paltforma OS X zajimavym tercem :-(.
    Dovedu si predstavit vice urovni zabezpeceni, kdy bezne jdou spustit jen certifikovane aplikace. Ostatni necertifikovane pak pouze s vhodnym nastavenim systemu a “povolenim” uzivatele.
    Kazdopadne i tento zpusob je zneuzitelny. I ta nej ochrana se casem prolomi…. :-/

    Stepan    18.10.2007 07:21    #

  2. No toho OS X si užíváš i bez existence zamykacích ochran, ne?

    S druhou částí souhlas – v případě necertifikované aplikace zobrazit warning a pak je to uživatelův boj. Omezování přístupu k některým funkcím API ale osobně považuju za pitomost.

    Stejně bude muset existovat způsob, jak spustit necertifikovanou aplikaci s plnými právy – v opačném případě si nedokážu dost dobře představit vývoj – přece si nebudu nechávat v Cupertinu schvalovat každý build (kterých někdy vytvořím deset za hodinu). Můj odhad je, že bude existovat speciální developer verse iPhone a jeho verse OS X se bude ve velkém kopírovat ;-) Nedivil bych se ani kdyby tenhle developer iPhone byl simlock-free.

    — JJ    18.10.2007 09:06    #

  3. jj : no presne takhle to funguje u te Nokie, jak to chvalil Jobs. Kazdy build, ktery chci distribuovat (kdyz mam stesti, a akceptuje mi to self-signed certifikat, tak si to muzu vyzkouset na vlastni Nokii, jinak jen v emulatoru. Pak se to musi poslat na otestovani, zacvakat 120-150 EUR za kazdy testovany telefon (neni Nokie jako Nokie) a kdyz tam pak sam najdu nejakou chybu, tak to cele absolvuji znova. Fakt bezvadny system.
    U iPhone by to mohlo byt “vylepsene” jeste o to, ze distribuce bude vyhrade pres iTunes store, a Apple bude chtit $5000 za rok za to ze si milostive vezme 50% z kazde prodane aplikace.

    — cyberdog    18.10.2007 09:19    #

  4. jj: pokud to vezeme jak to je u Nokie, tak pro vyvojare je specialni typ certifikatu, ktery si muze vygenerovat kazdy a neni tam zadne omezeni API – ale je to vazane na konkretni IMEI pristroje. Nektere betaverze jsou distribuovane timto zpusobem, kdy si kazdy kdo ji chce pouzivat musi yvgenerovat vlastni certifikat.

    Martin Ler    18.10.2007 09:29    #

  5. tak se omlouvam, mozna mlzim, ted se snazim dohledat info ohledne te “vyvojarske certifikace” na jedno IMEI, a zda se, ze ani to neumoznuje pristup ke vsem funkcim pristroje. puf.

    Martin Ler    18.10.2007 09:56    #

  6. Pokud jde o tu certifikaci – neni neco trochu podobneho “sandboxing” nekterych apps v blizicim se Leopardovi?

    — Kichi    18.10.2007 19:14    #

  7. Kichi: ne, ale i pod Mac OS X zacne od Leoparda fungovat certifikace… aplikace od Apple budou podepsane.

    Martin Ler    18.10.2007 19:31    #

  8. Martin Ler: jasně, tohle jsem měl na mysli.. trochu jsem to pomotal

    — Kichi    19.10.2007 22:35    #